Mere om prydbassiner
Et prydbassin anlægges til pryd, og er ikke beregnet til at bade i. Vandet bliver renset ved hjælp af et biologisk filter, som er indbygget i bassinet, og på den måde undgår man at skulle etablere et eksternt, teknisk vandrensningssystem, som kræver plads og stor opmærksomhed.
Konstruktion og driftsomkostninger
Vores prydbassin kan etableres i alle former og størrelser – som en naturlig sø eller som et stringent spejlbassin med faste kanter af for eksempel granit eller stål.
Driftsomkostningerne er betydeligt lavere ved prydbassin end ved brug af traditionelle vandrensningssystemer, og beløber sig til omkring 1.500 kr. årligt ved et vandspejl på 100 m2
Kontakt os og hør mere
Kontakt anlægsgartnermester Lars Juncker på telefon 46 49 61 03 eller e-mail: junckerhaven@gmail.com, hvis du vil vide mere om et prydbassin.
Vi arbejder primært med anlæg af prydbassiner på Sjælland, men vi kører også gerne i hele landet.